Aktualności

16.11.2022

Warsztaty dla dzieci na konferencji z okazji 5-lecia kampanii „Mała książka – wielki człowiek” [relacja]

Odbywająca się w dniach 15-16 listopada konferencja z okazji 5-lecia kampanii „Mała książka – wielki człowiek” to oczywiście nie tylko panele eksperckie i prezentacja dokonań Instytutu Książki. To także oryginalne i ciekawe warsztaty dla najmłodszych.

W porannym bloku wydarzeń konferencyjnych odbyły się: Spektakl Kamishibai i warsztaty z Małym Teatrem Ilustracji, a także warsztaty zatytułowane „Skąd się biorą baśnie – o twórczej mocy słowa” i „Baśniowa Szkoła Rysunku”.

Kamishibai to japoński teatr obrazkowy. Jest rodzajem teatru marionetkowego, w którym jednak marionetki są zastąpione przez papierowe plansze z ilustracjami. Dopełnia je także muzyka i oczywiście opowieść snuta przez narratora. Spektakl wystawiony podczas konferencji Instytutu Książki poprowadzili tworzący Mały Teatr Ilustracji Anna Trzpil-Zagórska i Henryk Zagórski. Po spektaklu odbyły się warsztaty plastyczne. Spektakl obejrzeli i udział w warsztatach wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Warszawie.

Warsztaty „Baśniowa Szkoła Rysunku” dla dzieci z Przedszkola nr 193 „Mokotowskie Nutki” poprowadził Mateusz Świstak, który przedstawia się jako „opowiadacz”, a opowiada na najróżniejsze sposoby: prowadząc warsztaty, pisząc, prowadząc podcast i bloga, a także tworząc opowieści na użytek parków rozrywki. Warsztaty Mateusza Świstaka były bardzo angażującym dla przedszkolaków interaktywnym doświadczeniem z pogranicza opowieści, zabawy, rysunku. Po warsztatach dla dzieci prowadzący opowiedział obecnym na sali edukatorom i bibliotekarzom o swoich niekonwencjonalnych metodach, które bardzo podobają się dzieciom.

Warsztaty zatytułowane „Skąd się biorą baśnie – o twórczej mocy słowa” również poprowadził Mateusz Świstak. Uczestniczyli w nich pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Warszawie. Metoda prowadzącego warsztaty pozostała podobna, jednak wyraźnie dostosowana do potrzeb starszych dzieci. Z pomocą licznych dygresji i elementów zabawy Świstak starał się zainspirować dzieci do uwierzenia w twórczą moc słowa i zrozumienia, jak ważną rolę w naszych życiach odgrywają opowieści.